Podłoga w domu i firmie

Coraz częściej stosuje się podłogi drewniane w lokalach komercyjnych, a szczególnie w biurach lub luksusowych butikach. Wszystko dlatego, że naturalne drewno wygląda elegancko i wpisuje się w każdy styl, ponieważ jest ponadczasowe. Jednak o drewnianą podłogę trzeba starannie dbać, szczególnie jeśli jest w danym miejscu duże natężenie ruchu. Inaczej stracimy jej wygląd i właściwości.

Ochrona podłogi

Na wejściu do budynku, a jeśli to możliwe również przed wejściem do konkretnego lokalu warto zamontować solidne systemy wycieraczek. Zatrzymają one wodę i piach, czyli czynniki, które najgorzej wpływają na podłogę. Warto też zabezpieczyć meble. Filcowe podkładki pod nóżkami mebli czy przezroczyste maty podłogowe kładzione pod biurkiem w miejscu poruszania się fotela obrotowego bardzo przyczynią się do zachowania podłogi w doskonałym stanie. Duży asortyment środków oraz chemii do ochrony i pielęgnacji podłóg drewnianych można dostać w sklepie Drewcolor

Właściwe użytkowanie

W miarę możliwości trzeba ograniczyć chodzenie po drewnianej podłodze na wysokich obcasach, szczególnie w szpilkach, wszelkie zabrudzenia jak rozlane soki, smary, oleje trzeba usuwać natychmiast, a do tego należy unikać przesuwania ciężkich przedmiotów po podłodze. Wszystko to pozwoli uniknąć rys, zmatowień, wgłębień czy wypaczeń i przebarwień.

Odpowiednie sprzątanie

Oczywistym jest, że do zachowania doskonałego stanu podłogi konieczne jest jej regularne odkurzanie, zmiatanie i mycie. Ale należy to jeszcze robić w sposób prawidłowy. Przede wszystkim trzeba używać akcesoriów do mycia podłogi, które można łatwo wyżąć. Najgorzej w tej roli sprawdza się mop sznurkowy, który zostawia na podłodze duże ilości wody. Należy też używać odpowiednich środków czystości przeznaczonych do drewna. Bardzo często te, które są określane jako uniwersalne, naruszają strukturę podłogi powoli ją niszcząc. Warto stosować też odpowiednie konserwanty do drewna, które je odświeżają i odżywiają jego kolor.

Optymalne warunki

Bardzo ważne jest zadbanie o odpowiednią wilgotność i temperaturę wnętrza. Kontrolowanie tych parametrów i dbanie o ich właściwy poziom wpłynie korzystnie nie tylko na podłogę, ale też na drewniane meble i inne naturalne materiały, a także na nasze zdrowie.