Bardzo często młodzi przedsiębiorcy kierują swój wzrok na handel w Internecie. Nie bez powodu. Ten rodzaj aktywności biznesowej, dobrze poprowadzony może przynosić firmie znaczne korzyści.

Nie ma znaczenia jak dużą masz firmę. Czy dopiero zaczynasz, czy działasz na rynku naście lat. Każdy startujący ma takie same szanse na pozyskanie Klientów i sprzedaż swoich produktów.

Sklep w małej firmie

Problem z jakim muszą się zmierzyć małe firmy, to przede wszystkim samo uruchomienie sklepu w sieci. O ile duzi gracze nie mają z tym problemu (płacę i mam), o tyle Ci mniejsi muszą liczyć się z każdą złotówką, a wydatki na sklep sięgające dziesiątek czy setek tysięcy złotych zazwyczaj nie wchodzą w grę.

Mali przedsiębiorcy, aby zrealizować swój plan szukają ekonomicznych rozwiązań, takich jak sklepy działające w modelu SaaS. To bardzo kusząca propozycja ponieważ niewielkim nakładem finansowym można błyskawicznie rozpocząć sprzedaż, a przynajmniej wstawić produkty na sklep 🙂

Z uwagi na prostotę i dostępność korzystania z takich rozwiązań są one niezwykle popularne, jednak nie rzadko zdarza się, że są także powodem wielu zmartwień.

  • Przede wszystkim jesteśmy związani na dobre i złe z jednym dostawcą takiej usługi.
  • Po drugie, nasz sklep, a konkretnie jego możliwości są takie jakie oferuje operator.
  • Po trzecie gdy sklep zacznie się rozwijać i zechcemy rozbudować go o kolejne możliwości z palety dostępnej u dostawcy usługi, może okazać się, że jego utrzymanie stanie się bardzo kosztowne.

O tych niebezpieczeństwach mało kto z decydujących się na ten model działania zdaje sobie sprawę. Oczy zazwyczaj otwierają się, gdy sklep przestaje na pewnym etapie rozwoju zaspokajać nasze potrzeby. Kłopot w tym, że nie jest łatwo go wówczas zmigrować na inną platformę, a taka operacja może nas słono kosztować.

Sklep internetowy w małej firmie nie musi być jednak „ptakiem w klatce”. Może rozwijać się i oferować przedsiębiorcy takie możliwości jakich na danym etapie ewolucji potrzebuje i wcale nie mus to oznaczać znaczącego wzrostu kosztów jego utrzymania.

Bądź jak Adam Słodowy

Tworzenie sklepu samodzielnie

Sklep internetowy możesz bez trudu uruchomić samodzielnie. Nie potrzebujesz do tego zatrudniać informatyka, ani żadnej wiedzy technicznej. Wystarczą chęci i nieco czasu.

Wykorzystaj dostępne na rynku platformy open source takie jak WordPress + WooCommerce, Prestashop, Magento lub inną, która przypadnie Ci do gustu. Zainwestuj w dobry hosting, kup domenę (adres dla sklepu), a następnie zainstaluj sklep i zacznij sprzedawać.

Dokładną procedurę znajdziesz w artykule pt.: „Jak założyć sklep internetowy„, który opublikowany jest na popularnym polskim blogu „Jak Zrobić Stronę”. Ten przewodnik pozwoli Ci uruchomić sklep w ciągu godziny, a jego możliwości nie będą ustępowały tym znanym ze sklepów w modelu SaaS, a wręcz przeciwnie. W rzeczywistości będziesz mógł zdziałać znacznie więcej!

Zarządzaj budżetem rozważnie

budżet dla sklepu internetowego

Niektórzy boją się podjąć wyzwanie i samodzielnie uruchomić sklep. Nie chcą też korzystać ze sklepów w modelu SaaS. Szukają więc agencji, która specjalizuje się w tematyce ecommerce i wdroży dobrze zaprojektowany i funkcjonalny sklep, ale…

Na taki sklep wydają 5 – 10k zł, a potem okazuje się, że sklep nie generuje sprzedaży. Dlaczego? To proste. Nikt na ten sklep nie zagląda!

Pamiętaj o niezwykle ważnej rzeczy. Jeśli masz na sklep budżet X np. 10k zł. To nie inwestuj wszystkiego w oprogramowanie. Zrób sklep samodzielnie kupując domenę, hosting plus ewentualne płatne rozszerzenia, łącznie np. za 1000 zł. Resztę przeznacz na reklamę, bez której Twój sklep ma minimalne szanse na powodzenie.

Nie popełniaj błędów innych, którzy zainwestowali wszystko, a potem musieli zwinąć projekt w ciągu kilku miesięcy.