Przegląd wentylacji w domu

Coraz więcej i częściej mówi się o zanieczyszczeniach powietrza. Najczęściej mówi się o nim w kontekście smogu, który w naszym kraju powoduje duże zanieczyszczenie powietrza. Wskaźniki alarmują, że bardzo często powietrze jest na poziomie zagrażającym zdrowiu ludzi i zwierząt. Ale zanieczyszczone powietrze na dworze to nie jest nasz jedyny problem. Często powietrze, którym oddychamy w pomieszczeniach, w tym we własnych domach, jest jeszcze bardziej niebezpieczne dla naszego zdrowia.

Dlaczego powietrze w domu jest zanieczyszczone?

Powodów zanieczyszczenia powietrza w domach jest mnóstwo. Prym wiedzie dym tytoniowy oraz lotne substancje chemiczne, w tym substancje wydzielane przez urządzenia elektroniczne, sztuczne materiały, meble z płyt wiórowych, materiały budowlane, kleje, farby, środki czystości. Do zanieczyszczeń zaliczamy też wydychany przez nas dwutlenek węgla, kurz, roztocza, zarodniki pleśni i grzybów i wiele innych.

Sposoby na poprawę jakości powietrza w domu

Zapewne nie uda nam się stworzyć w pełni wolnego od zanieczyszczeń powietrza w naszych domach, ale można wyeliminować przynajmniej choć część przyczyn oraz zanieczyszczeń. Najprostszym sposobem jest wprowadzenie do pomieszczeń roślin doniczkowych. Konieczne jest też zadbanie o stan wentylacji.

Przegląd wentylacji jest konieczny zawsze wtedy, gdy coś nas niepokoi. Dla utrzymania dobrej jakości powietrza niezbędne jest też częste sprzątanie. Choć powietrze na dworze często nie jest w idealnym stanie, to często jest lepsze od zanieczyszczonego powietrza w domu. Dlatego wietrzenie pomieszczeń jest obowiązkowe. Dobrze jest też w miarę możliwości wybierać produkty z naturalnych materiałów, np. drewna, które tworzy korzystny mikroklimat.

Mądrym posunięciem jest też zastosowanie oczyszczaczy powietrza, nawilżaczy lub osuszaczy powietrza, jonizatorów i innych podobnych urządzeń. Jeśli zaś mamy problem z grzybem lub pleśnią, to konieczne będzie osuszanie pomieszczeń i odgrzybianie.

Dbałość o wysoką jakość powietrza w domu to inwestycja w nasze zdrowie, a także naszych bliskich, przede wszystkim dzieci. W ten sposób można uniknąć wielu nieprzyjemnych dolegliwości oraz ograniczyć ryzyko zapadania na wiele chorób.